Wypoczynek w górach

Urlop w górach to doskonały pomysł nie tylko ze względu na piękne krajobrazy i wiele możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu, ale również z uwagi na zdrowie. Gdy organizm znajduje się powyżej 1000 m n.p.m. produkowanych jest więcej czerwonych krwinek, rozszerzają się naczynia, przyspieszając transport tlenu i składników odżywczych. Dzięki temu poprawia się kondycja i dobre samopoczucie. Najwyższy szczyt w Sudetach to Śnieżka, która ma 1603 m n.p.m. Wspinając się na nią możesz osiągnąć nie tylko kolejny szczyt, ale również możesz korzystnie wpłynąć na swoje zdrowie. Zatem wypoczynek w górach w Polsce to doskonały pomysł!

Poznaj zdrowotne korzyści wyjazdu w góry

O korzyściach dla zdrowia i kondycji wynikających z pobytu w górach wiedzą przede wszystkim sportowcy wytrzymałościowi, którzy bardzo często mają treningi wysokogórskie. W ten sposób ćwiczą nie tylko swoją kondycję, ale również zdolności koncentracji. Wypoczynek w górach w Polsce może pomóc nie tylko zawodnikom wyczynowym, ale i każdemu z nas.

Górskie tereny działają kojąco na cały organizm – sprzyjają dotlenieniu, wyciszają, odstresowują. Wędrówka po górskim szlaku wymaga spokoju i skupienia, więc podczas takiego spaceru można chociaż na chwilę zapomnieć o codziennych problemach, które zostawiliśmy w domu. A intensywny trekking po górach to doskonała propozycja dla wszystkich lubiących wypoczywać aktywnie.

Wybierając się w góry, trzeba przygotować nie tylko swoje ciało, ale i psychikę. Taka wyprawa to sprawdzian umiejętności organizacyjnych i radzenia sobie w różnych okolicznościach. Co więcej, mamy nieustanny kontakt z przyrodą, co również pozytywnie wpływa na cały organizm. Już sama obserwacja pięknych, zielonych krajobrazów działa kojąco na nerwy.

Sudety najlepsze dla mieszczuchów

Górskie tereny stawiają spore wyzwania szczególnie przed mieszkańcami miast znajdujących się na nizinach. Ale jeśli uda nam się stawić czoła tym wyzwaniom, zyskamy więcej niż się spodziewaliśmy. Skorzysta na tym przede wszystkim zdrowie. Poziom zanieczyszczeń w polskich miastach jest bardzo wysoki, więc tygodniowy, a nawet dwutygodniowy wypoczynek w górach może być formą oczyszczenia się z toksyn, a także negatywnych emocji. Podczas górskich wędrówek stabilizuje się rytm funkcjonowania układu krążenia i oddechowego, a także układu nerwowego i hormonalnego. Dostarczamy organizmowi więcej tlenu, więc poprawiają się nasze możliwości fizyczne.

Wiele osób przyznaje, że po kilkukrotnym pobycie w polskich górach pojawia się pozytywne “uzależnienie” od tej formy spędzania wolnego czasu. A to najlepsza forma “uzależnienia” jaką możemy zaoferować naszemu organizmowi.